Telefon

+90 507 697 40 21

Terapilerimiz

Cinsel işlev bozuklukları ile ilgili yapılan tedavilere cinsel terapi denir. Aslında cinsel terapi ile “cinsel tedavi” (seks terapi) eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Cinsel terapi, İngilizce’de “sex therapy” veya “sexual therapy” olarak geçmektedir. Türkçe’ye “seks terapisi” olarak da çevrilmektedir.

Erkeklerde ve kadınlarda psikolojik veya fiziksel nedenlerden ötürü meydana gelen cinsel rahatsızlıklara da “cinsel işlev problemleri” (cinsel sorunlar) adı verilmektedir. Yaşanılan cinsel sorunu bir bozukluk (disorder) olarak görebilmemiz için en az 6 ay sürmesi, kişinin kendisinde ve partner ilişkilerinde sıkıntı yaşatması önemlidir.

Cinsellik ülkemizde hâlâ bir tabu olarak görülmekte ve bu nedenle cinsel sorunlar çok fazla dile getirilmemektedir. Ancak çok fazla sayıda çift cinsel sorunlar yaşamaktadır. Ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her on erkekten yedisi ve her on kadından sekizi hayatlarının bir döneminde cinsel işlev bozukluğu yaşamaktadır. Yaşanan bu cinsel sorunların başında sertleşememe, sertleşmenin devamını getirememe, erken boşalma, orgazm olamama, vajinismus (penis- vajen birleşmesinden korkma), disparoni (ağrılı cinsel birleşme) ve cinsel isteksizlik gelir. Bu sorunları yaşayan kişiler cinsel terapiden fayda görmektedirler.

Cinsel terapi, organik nedene dayanmayan psikolojik kökenli cinsel sorunların çözülmesinde kullanılan, ruhsal ve cinsel anlamda kişinin bilişsel, ruhsal, duygusal alanlardaki gelişimini hedefleyen, cinselliğin doğuştan gelen bir yetenek olmadığını, okuyarak, kendi vücudunu keşfederek ve yaşayarak öğrenilmesi gerektiğini anlatan tüm teknik ve yöntemleri içeren bir terapi şeklidir.

Danışmanlığa mı ihtiyacınız var?

Şimdi Bizlerle İletişime Geçin